Opowieści na dobranoc młodych buntowniczek

 „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”
Elena Favilli, Francesca Cavallo

 

Buntowniczki zamiast Książniczek

Książka jest zbiorem stu opowieści o kobietach, dziewczynach znanych na cały świat i kompletnie nieznanych. Łączy ich jedno- siła, determinacja i pragnienie realizacji swoich pasji. Daleko im do biernych księżniczek w pieleszach, czekających w wieży na księcia, który nada sens ich życiu. Kobiety Buntowniczki wiedzą czego chcą i chociaż ich życie nie jest usłane różami i dziewczyny muszą często pokonywać nie lada trudności, to udaje się im dzięki swojej ciężkiej pracy i wytrwałości realizować pragnienia. I tak poznajemy historie astronautek, aktywistek, sportsWOmenek, piratek, tancerek, malarek, raperek, pisarek, wynalazczyń i innych kobiet niezależnych i wytrwałych, prawdziwych bohaterek z całego świata, współczesnych i historycznych.

Książka ozdobiona pięknymi portretami kobiet stworzonymi przez sześćdziesiąt ilustratorek z całego świata (w tym Polski) zaproszonych do współpracy przez autorki.

Aż dziwne, że „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” powstały dopiero teraz, i że pozwoliliśmy na to, by całe pokolenia dziewczynek były wychowywane na historiach o męskich bohaterach, którzy ratują świat, zwyciężają smoki i otrzymują rękę księżniczki, której raczej nikt o zdanie nie pyta.

Polecam nie tylko dziewczynkom, ale również chłopcom, dzieciom i rodzicom. Świetna pozycja budująca poczucie, że płeć nie powinna być żadną barierą, promująca tak ważne dla feminizmu hasła, jak równość, różnorodność i niezależność.

Zofia Piersa-Poddębniak
Psycholog, Psychoterapeutka