Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

  • gallery
1) Świeć przykładem
Jak inne osoby, a zwłaszcza dzieci, mają zacząć jeść warzywa, skoro my, dorośli, bardzo często sami ich nie jadamy? Bardzo ważne jest wspólne spożywanie zdrowych posiłków przy stole bez zajmowania się innymi rzeczami.

2) Rozmawiaj
O zdrowym odżywianiu należy rozmawiać z dzieckiem. Tłumaczyć mu, z jakiego powodu ważne jest jedzenie warzyw. Nie dlatego, że „są zdrowe”, tylko dlatego, że zawierają konkretne składniki i korzystnie wpływają na organizm, np. „brokuł ma dużo wapnia, żebyś miał mocne kości i mógł dobrze grać w piłkę”.

3) Zadbaj o sposób podania
Nic, co jest bez wyrazu, nie będzie atrakcyjne do jedzenia dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci. Dlatego podanie warzyw wymaga pewnego zaangażowania, żeby ładnie je ułożyć, przystroić i ułożyć fikuśne obrazki, np. buźkę, samochód czy kwiatek.

4) Ciekawie nazywaj
To chyba najbardziej skuteczny sposób zachęcenia dzieci do jedzenia warzyw. Które nie skusi się na „zupę mocy”, „sałatkę księżniczki” czy kolorowe „kanapki rycerza”?

5) Sposób na idola
To bardzo skuteczna metoda, zwłaszcza dla dzieci, które już mają swoje pasje. Powiedz dziecku, że kalafior to ulubione warzywo jego ulubionego piłkarza i dzięki niemu tak często strzela on gole.

6) Zaangażuj w przygotowanie
Wspólne gotowanie i angażowanie dziecka w przygotowanie potraw to klucz do sukcesu. Dziecko dotyka, wącha, smakuje warzywa, a kiedy samo pomoże zrobić posiłek, istnieją duże szanse na wspólne ich spożycie.

7) Zabieraj na zakupy
To również bardzo ważny punkt. Zakupy to pierwszy krok do zdrowego odżywiania się. Zabieraj dziecko na działy z warzywami i pozwól mu wybrać takie, jakie mu się podobają, w domu wspólnie poszukajcie przepisu na przygotowanie wybranych warzyw.

8) Nic na siłę
Jeżeli dziecko wręcz wpada w histerię, że nie chce jeść warzyw, nie zmuszaj go, nie krzycz, nie mów, że jeżeli nie zje to… Odpuść i spróbuj następnego dnia ponownie.

9) Przemycaj, ale nie oszukuj
Przemycanie warzyw w zupie, kotlecie, ziemniakach itp. to dobry sposób, żeby dziecko jadło warzywa, ale należy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie na długie lata. Staraj się zostawiać coraz większe kawałki warzyw w posiłkach. Warzywa podawaj z ulubionymi daniami, np. frytki warzywne, warzywa w zapiekankach, na pizzy czy w naleśnikach.

10) Daj wybór
Dziecko musi mieć wybór. Zapytanie: „Czy dziś do obiadu chcesz kapustę, marchewkę, czy buraka?”, brzmi zupełnie inaczej i pozytywniej nastawia dziecko do warzyw niż powiedzenie: „Dziś na obiad jest kapusta”.

11) Przekąski
Warzywa są dobrą przekąską zarówno w domu, jak i poza nim. Porozkładaj w domu pokrojone, obrane warzywa i smaczne dipy.

12) Rozszerzaj asortyment
Nie skupiaj się na podawaniu dziecku cały czas tych samych warzyw. Powoli wprowadzaj inne w różnych postaciach i różnych daniach.

13) Zadbaj o konsystencję
Co dziecko, to inne gusta dotyczące jedzenia warzyw. Jeżeli dziecko zamiast kremu warzywnego woli warzywa w zupie w całości, nie miksuj ich na siłę.

14) Zabawa w ogródek
Posadź z dzieckiem warzywa w ogródku albo na parapecie. Opieka nad nimi sprawi, że dziecko chętniej będzie je później jadło.

15) Nagradzaj
Nagradzaj za spożywanie zdrowych posiłków, ale nie rób tego zbyt często. Same warzywa też mogą być świetną nagrodą za inne rzeczy.


Żródło: wyborcza.pl, fragment książki „JEDZ ZIELONE”, Hanna Stolińska-Fiedorowicz