“NIE” z miłości – Książka Miesiąca

Książka miesiąca – „NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”, Jesper Juul

Wybrałam dla Państwa tę książkę, mimo że o granicach w relacji dziecko- rodzic zostało napisane już bardzo wiele. Większość autorów traktuje jednak stawianie dziecku granic, jak narzędzie do uzyskiwania relacji zależnościowej. Granice są wtedy postrzegane jako te służące rodzicom do osiągnięcia celu (posłuchu, autorytetu, czy zwyczajnie świętego spokoju), a dziecko w tych rozważaniach nie jest potraktowane podmiotowo ale jako przedmiot który należy odpowiednio zaprogramować, używając subiektywnego programu pt. “Osiąganie władzy rodzicielskiej”.
Jasper Juul tworzy inną definicję granic i opisuje je jako obszar do wspólnego omawiania wzajemnych oczekiwań i potrzeb. Mówienie “NIE” jest analizowane z obydwu perspektyw. Warto poczytać, żeby móc dostrzegać coś więcej niż własną rodzicielską frustrację, kiedy dziecko ma inne zdanie. Książka genialna w swojej prostocie i zdaje się mówiąca o oczywistych dla wszystkich sprawach. Mam jednak wrażenie, że pozostałości konserwatywnego, hierarchicznego systemu wychowywania wciąż zbierają żniwa, a rodzice nadal skupiają się na produkcji zakazów i nakazów, zamiast pokazywać dziecku, gdzie znajdują się ich granice i uczyć swoje dzieci tego samego. Wspaniała lekcja dla wszystkich.

Zofia Piersa-Poddębniak
psycholog, psychoterapeutka

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *