W edukacji przez sztukę nie chodzi o wychowanie geniusza-artysty, ale umożliwienie młodemu człowiekowi wyrażania się poprzez emocje oraz indywidualną estetykę. Wykorzystując sztukę w edukacji, warto wiedzieć, że jest ona sama w sobie konkretnym narzędziem stymulującym rozwój poznawczy i kształtującym osobowość. Nie oznacza to oczywiście, że należy zdać się na spontaniczne przeżywanie sztuki bez merytorycznego przygotowania. Dlatego przygotowaliśmy niniejszy projekt skierowany do najstarszych klas.
Projekt podzielony jest na cztery sekcje: Teatr, Film, Muzyka, Sztuki Wizualne oraz panel wyjazdowy. Do każdej z sekcji zaprosiliśmy znawców danej dziedziny, którzy przeprowadzą całodniowy warsztat.
Panel wyjazdowy – Gdańsk. W Gdańsku odwiedzimy jedyny w Polsce Teatr Szekspirowski, Odwiedzimy wystawę malarstwa współczesnego „Wielość porządków” w Galerii Sztuki w Sopocie.
Projekt rozpoczniemy od wyjazdu do Gdańska, dnia 24.11.2019 (niedziela) wieczorem. W podróż wyruszymy pociągiem. Po dotarciu na miejsce udamy się na kolację oraz spacer po Starym Mieście.
W poniedziałek, po śniadaniu odwiedzimy Teatr Szekspirowski, jedyne takie miejsce w Polsce. Tam odbędziemy warsztaty pt.: „Chemia teatru”, następnie po obiedzie pojedziemy do Sopotu, aby odwiedzić Galerię Sztuki i obejrzeć wystawę malarstwa. Do Warszawy wrócimy pociągiem, późnym wieczorem.
Od wtorku do czwartku włącznie, dzień zaczynać będziemy od „prasówki”. Przy porannej herbacie, będziemy wyszukiwać najciekawszych wydarzeń kulturalnych w kraju i na świecie. Wejdziemy w role dziennikarzy kulturalnych, będziemy zbierać materiały i inspiracje na piątkowy wieczór, który będzie zwieńczeniem całotygodniowego projektu.

„Muzyka ma w sobie magię, która koi dzikie bestie.”
Stephen King

Wtorek, 26.11.2019.

Naszym gościem będzie Patrycja Betley – perkusjonistka, na stałe grająca w różnych formacjach, np. Pamaruna, Kayah & Transoriental Orchestra. Jako muzyk sesyjny współpracuje z wieloma znanymi artystami. Na co dzień Patrycja Betley porusza się w gatunkach takich jak: folk, etno, world, ethnopop, piosenka aktorska, muzyka współczesna, popularna, ilustracyjna. W jej dorobku artystycznym usłyszymy wiele bardzo egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Pani Patrycja ma świetny kontakt z młodzieżą, a także wielkie doświadczenie w prowadzeniu lekcji i warsztatów.

Ten dzień, poświęcony muzyce, spędzimy z Patrycją Betley – wrażliwą i niezwykle utalentowaną artystką. Weźmiemy udział w warsztatach bębniarskich.

Patrycja Betley

„Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.”
„Lato Muminków”, Tove Janson

Środa, 27.11.2019.

Naszym gościem będzie Tomasz Domagała – teatrolog, krytyk teatralny i filmowy, tłumacz musicali, scenarzysta, aktor, coach aktorski. Jest on autorem bardzo znanego bloga DOMAGAŁAsięKULTURY, prowadzi autorski program teatralny DOMAGAŁAsięTEATRU w radiowej Dwójce, jest selekcjonerem jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, współpracuje z wieloma innymi festiwalami, między innymi Międzynarodowym Festiwalem Szekspirowskim w Gdańsku.
Ten dzień spędzimy na rozmowach o teatrze i filmie w najlepszym towarzystwie. Obejrzymy wspólnie film oraz odbędziemy warsztaty aktorskie.

Tomasz Domagała

„Jeden obraz potrafi zastąpić tysiąc słów.”
Andrzej Dobrowolski

Czwartek, 28.11.2019.

Ten dzień spędzimy w większości skupiając się na twórczości Rafała Olbińskiego oraz Stasysa Eidrigeviciusa. Obaj panowie tworzą plakaty.
Rafał Olbiński – nagrodzony między innymi Międzynarodowym Oskarem za najbardziej niezapomniany plakat na świecie.
Stasys Eidrigevicius jest grafikiem pochodzenia litewskiego, który od 1980 roku mieszka i tworzy w Polsce. Jest czynny w wielu dziedzinach sztuk, my zajmiemy się plakatem.
Po analizie twórczości obu artystów, podejmiemy próbę wykonania własnych plakatów, pod okiem współpracującej z naszą szkołą artystki – malarki Anny Maślińskiej.

„Kultura – to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś.”
Selma Lagerlof

Piątek, 29.11.2019.

To dzień podsumowań. Zajmiemy się przygotowaniem wielkiego wydarzenia! Będzie to wernisaż wystawy plakatu, ilustrowany muzyką oraz poezją. Nie możemy nic więcej powiedzieć, gdyż całe wydarzenie będzie powstawało podczas spotkań z gośćmi oraz poszukiwań uczniów w wybranych dziedzinach sztuki. Cały projekt wymaga od młodzieży bardzo dojrzałego podejścia do tematu. Wierzymy jednak, że jeśli nastolatka potraktujemy poważnie i oddamy mu pole do tworzenia, nie narzucając i nie planując za niego, jest szansa na coś wyjątkowego.
Mamy przyjemność już dzisiaj zaprosić wszystkich Państwa na to wydarzenie. Prosimy o zarezerwowanie czasu wieczorem, dnia 29 listopada. Obowiązywać będzie strój wieczorowy.