6a0133ec87bd6d970b01b7c6dfd439970b-800wi

Proces wychowania dziecka to duże wyzwanie. Metody wychowawcze sprzed stu lat nie sprawdzają się w dzisiejszych czasach, kiedy wiemy coraz więcej na temat psychologii człowieka, emocji i zachowań. Podejście rodziców do procesu wychowawczego dzieci musi opierać się na wzajemnym szacunku, komunikacji, zrozumieniu i akceptacji. W ten sposób mamy szansę wychowywać młodych ludzi w poczuciu własnej wartości, rozumiejących swoje emocje i zachowania.

Dzieci od najmłodszych lat uczą się zachowań oraz sposobów na wyrażanie i radzenie sobie z emocjami od swoich rodziców. To oni są pierwszymi modelami, z których dzieci biorą przykład. Najlepszym sposobem, na rozwój i naukę dziecka jest mówienie do niego jego językiem. Z tego względu nie bez przyczyny głównym źródłem zdobywania doświadczeń na wczesnym etapie rozwoju dziecka jest zabawa. W zabawie dzieci rozwijają sprawność psychomotoryczną, uważnie obserwują najbliższe otoczenie.

To zabawa stwarza okazję do poznawania nowych przedmiotów, czynności czy słów. Dzięki zabawie dorośli mają szansę pomóc dziecku w lepszym rozwoju, radzeniu sobie z emocjami, nawet tymi najtrudniejszymi. Przez zabawę razem z dzieckiem rodzice mogą budować silną i ufną relację, która pomoże mu wzrastać i być szczęśliwym. Przez zabawę mogą leczyć to, co boli, jest trudne, z czym nie bardzo wiadomo, jak sobie poradzić.

Każde dziecko potrzebuje wsparcia rodzica, często swoim zachowaniem dając sygnał lub zwracając się o pomoc. Ma prawo nie rozumieć swoich zachowań, emocji. Rolą rodzica jest pomoc dziecku w zrozumieniu i zaakceptowaniu tych emocji i zachowań. Jako rodzic zaryzykuj i powiedz „tak”, nawet wtedy, kiedy absolutnie nie możesz się na coś zgodzić. I zobacz, jakie mądre jest dziecko. Jak wie, co warto zrobić, a o czym można jedynie pomyśleć.

Przekonaj się jak wiele dziecko czerpie z takiego doświadczenia, kiedy to ono samo przez zabawę zrozumie coś i nauczy się czegoś o sobie, relacjach i świecie.

Zabawa jest też docieraniem do własnych emocji i potrzeb. To wspieranie dziecka w odnajdywaniu samego siebie, uniezależnianiu się od stereotypów i oczekiwań społecznych, byciu twórczym, nawiązywaniu głębokich relacji. Dzieci, którym zabrania się swobodnej zabawy często popadają w apatię, a nawet depresję. Brak możliwości swobodnej zabawy prowadzi też do braku radości i sztywności zachowań w dorosłym życiu.

Jako dorośli nie zapominajmy także o naszym wewnętrznym dziecku i potrzebie zabawy, luzu i spontaniczności. Dzisiaj dzień dziecka – zrób coś dla siebie, coś czego dawno nie robiłaś, robiłeś. Coś co sprawi tobie dużo radości i frajdy! Życie jest po to, aby cieszyć się i żyć radośnie, więc nie marudź, że czasu ci brak czy pieniędzy. Po prostu zrób coś miłego dla siebie dzisiaj, teraz!