Kolejnym unikatowym wydarzeniem edukacyjnym, dedykowanym uczniom klas 4a i 4b, 5 oraz 6, realizowanym w roku szkolnym 2017/2018 w Podstawowej Szkole Międzynarodowej, był trzydniowy projekt naukowy. W dniach od 26 do 28 marca 2018 roku uczniowie w sposób nowatorski i niebanalny zgłębiali tajniki wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych – chemii, fizyki, biologii oraz astronomii. Była to także jedyna w swoim rodzaju okazja do niestandardowego poszerzenia słownika naukowego w języku angielskim.

Pierwszy dzień projektowy przyniósł naszym uczniom możliwość przeprowadzenia oryginalnych eksperymentów z zakresu biologii, chemii i fizyki. Nieszablonowe potraktowanie zagadnień takich jak roztwory, wzorce biologiczne czy układy OZE sprawiło, że prezentowane treści okazały się dla naszych uczniów niezwykle atrakcyjne. Był to także dzień wytężonej pracy uczniów nad ich indywidualnymi projektami naukowymi.

Kolejny dzień projektowy został zdominowany przez zagadnienia astronomiczne. Uczniowie zgłębiali wiedzę na temat ciał niebieskich w trakcie warsztatów astronomicznych oraz dzięki wizycie w mobilnym planetarium. Jednak szczególnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim, jak dotąd jedynym Polakiem, który miał szansę zobaczyć Ziemię z perspektywy kosmosu. W czasie dwugodzinnego spotkania uczniowie poznali szczegóły kosmicznego lotu oraz w niestandardowy sposób zdobyli szczegółową wiedzę na temat Układu Słonecznego.

Ostatni, podsumowujący dzień projektowy, był dla naszych uczniów niezwykle emocjonujący. W ramach wystawy naukowej każdy uczeń mógł przedstawić wyniki przeprowadzonych indywidualnie prac badawczych, zapoznać szersze grono odbiorców z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych przez siebie eksperymentów. Dzięki dociekliwości naszych uczniów świat ma nieco mniej tajemnic 🙂 . Dopełnieniem naszego spotkania z naukami ścisłymi była wizyta w Centrum Nauki Kopernik.